Canyoning – rotkojen kulkemista ylhäältä alas – on extreme-urheilulaji. Turvallisuus on tässä ensisijainen. Yhdellä Canyoning-reitillä Tessinissä, Sveitsissä vanhat ja ruosteiset laskeutumislenkit piti siksi vaihtaa uusiin ja varmistaa luotettavasti kallioseiniin. Tätä vaativaa kiinnitystehtävää varten fischerin injektiolaasti FIS V Zero oli varma valinta.
Erityisen kiinnitysprojektin toteutti Lucian Haid, tunnettu nimellä „Lucki“, viime vuoden syyskuussa. Tuleva lääkäri ja ensihoitaja työskentelee lisäksi jo yksitoista vuotta itsenäisesti Canyoning-oppaana Canyoning-retkillä ja on harrastanut lajia aktiivisesti 16 vuotta. Hänen johdollaan Canyoning-vieraat vaeltavat sopivassa varustuksessa graniittirotkoissa, kiipeilevät ja hyppivät rinteitä alas, hyppäävät turkoosin sinisiin luonnonaltaiisiin, laskeutuvat köysillä kallioseiniä ja vesiputouksia pitkin tai liukuvat kuoppiin.


„fischer-konserni toimitti tähän sovellukseen sopivan kiinnitysratkaisun ja tarjosi myös arvokasta tukea neuvonnassa, mitoituksessa ja suunnittelussa sekä asennuksessa paikan päällä“
